Trudności w realizacji kontraktu na skutek pandemii Covid-19
Klęski żywiołowe, czy epidemie mają z reguły charakter powszechny, nadzwyczajny, nieprzewidywalny, wykraczający poza typowe ryzyko gospodarcze. Mogą więc stanowić podstawę do zastosowania klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków i modyfikacji umów na drodze sądowej.
Pandemia Covid-19 negatywnie dotknęła przedsiębiorców działających w wielu sektorach gospodarki. Jej skutki odczuły szczególnie te branże, których funkcjonowanie opiera się na kontaktach międzyludzkich (rozrywkowa, gastronomiczna czy handlowa). Ucierpieli też przedsiębiorcy z innych branż. Tytułem przykładu: związany z pandemią spadek popytu na samochody wywołał problemy branży automotive, przez co również negatywnie odbił się na przychodach przedsiębiorców hutniczych, których istotnymi odbiorcami są producenci samochodów i części samochodowych.
Wykonanie umów sprzed pandemii
Z powodu pandemii pojawiły się zagadnienia związane z zaciągniętymi wcześniej zobowiązaniami. Część przedsiębiorców miała problemy z terminową spłatą swoich długów, wskutek spadku przychodów, co mogło doprowadzić do niewypłacalności i upadłości. Z kolei inni przedsiębiorcy, dla których skutki pandemii nie były aż tak dotkliwe, mogli po prostu dojść do wniosku, że wykonanie umów zgodnie z ich treścią w zmienionych okolicznościach przestało być dla nich opłacalne albo stało się mniej opłacalne niż kalkulowali zawierając umowę.
W odniesieniu do niektórych branż oraz konkretnych typów umów (w szczególności umów najmu lokali w centrach handlowych), na rozwiązanie problemu zdecydował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta